מדוע לחגוג בר מצווה בכותל

 

לחגוג בר מצווה בכותל להבדיל מחגיגת האירוע בכותלי בית הכנסת יכולה לקרב את חתן המצווה וכל שאר יקיריו אל הערכים היהודיים המסורתיים. הכותל המערבי עבור רבים מתושבי מדינת ישראל מהווה את סלע הקיום בעיקר בעקבות העובדה שהוא מהווה את הקיר המערבי של בית המקדש. חתן בר המצווה יוכל להקריא את הפטרתו במהלך האירוע באחד המקומות הקדושים ביותר לעם היהודי. חגיגת בר מצווה בכותל אם כן מעניקה ערך מוסף לאירוע עצמו וכמובן לנער.

 

 היווסדות הלכת בית הכנסת

 

חגיגת בר מצווה בכותל מביאה גם לחיזוק הקשר שבין חתן המצווה למסורת ולדת היהודית. בימי בית שני, לא היו בנמצא בתי כנסת מכיוון שבית המקדש היווה בית תפילה בלעדי לבני העם היהודי. לאחר החרבת בית המקדש השני על ידי הנציב הרומאי נוסדה הלכת בית הכנסת. העם היהודי לאחר הטרגדיה והגלות נאלץ למצוא פיתרון שיאפשר לו להמשיך לשמור על יהדותם בארצות הגולה. השאלה שעלתה היא מהו המקום המתאים לתפילה אם לא העיר ירושלים? הם ניתן להסתפק רק בהתבוננות לכיוון העיר הקדושה?

 

לצפייה בגלריה -  לחצו כאן

 

 משנה תוקף לחגיגת בר המצווה בכותל המערבי

 

לפי ההלכות החדשות שאלות אלו קבלו מענה חיובי ועל ידי כך הסמיכו את בית הכנסת לשמש כבית תפילה עד לבנייתו המחודשת של בית המקדש השלישי. התפילה בכותל המערבי נחשבה לפי האמור לעיל כמעשה הקרוב ביותר לתפילה בבית המקדש. כתוצאה מכך חגיגת בר מצווה בכותל היא בעלת משנה תוקף מפאת הסיבה הפשוטה שלא מדובר כאן אך ורק בבית כנסת אלא בשריד של בית המקדש שבעקבות החרבתו נאלצו היהודים למתכונת הנוכחית של בית הכנסת.

 

 נופי רחבת הכותל המערבי 

 

אולם מלבד ההיבט הדתי מסורתי אין להתעלם גם מהנוף הקסום אליו משקיף הכותל הכולל כידוע את הרובע היהודי ומתחם הר הבית וכיפת הסלע, את הסמטאות המובילות אל רחבת הכותל מכיוון הרובע היהודי הנוצרי והערבי. האווירה בטקס בר המצווה לנוכח מגוון הנופים המרהיבים הללו תורמת משמעותית לטקס עצמו ואף משביחה אותו בקנה מידה לא מבוטל.