עלייה לתורה בכותל המערבי- חוויה רגשית עצמתית

 

 

עלייה לתורה בכותל המערבי בפרט ועלייה לתורה בכלל היא חוויה מכוננת בחיי הילד ההופך במעמד זה לנער. זו חוויה שנצרבת בתודעה ובזיכרון לשנים רבות. מסיבה זו יש גם מי שאינם נמנים עם משפחות מסורתיות המקיימות מעמד זה כחלק מחוויית הבר מצווה. לקראת העלייה לתורה לומד הנער עם הרב הבקיא בתורה ובמסורותיה השונות ומכין אותו במשך שבועות אחדים למעמד זה. כל מי שנכח מעודו בעלייה לתורה ודאי חווה את ההתרגשות של הנער ומשפחתו ממעמד זה.

 

הסמליות העמוקה של הכותל

 

מה שמעשיר ומעצים את החווה כאשר מתקיימת עלייה לתורה בכותל המערבי הם  המשמעות ההיסטורית העצומה של הכותל בהיסטוריה ובמסורת היהודית לדורותיה, בהיות הכותל הלב הפועם של היהדות במשך כל הדורות, גם ואולי ביתר שאת עם חרבן בית המקדש. בעלייה לתורה בכותל יש אווירת קדושה מיוחדת. לצביון הייחודי של הטקס מוסיפים, בין השאר, תקיעת שופר, ניגון כינורות והפרחת יונים. לברכות ולתפילות הנישאות במקום ובזמן המיוחדים והסמליים כל כך יש משמעות עמוקה המוסיפה רבדים עמוקים לטקס בר מצווה.

הערך המוסף של ירושלים

 

על מנת להפיק ולנצל את הפוטנציאל החווייתי הגלום ביום זה בכלל ובציונו בר מצווה בכותל המערבי בירושלים בפרט ניתן להכין מבעוד מועד חבילת אירוע/אירוח הכוללת גם ארוחה באחת ממסעדותיה הטובות של ירושלים, אשר עם המשובחות שבהן נמנות אחדות הקרובות לכותל המערבי. בנוסף אפשר לשלב סיור מודרך בעיר כולה או באחת השכונות הציוריות שבה. היות שהאורחים מכונסים באירוע בר המצווה אפשר להעשיר את החוויה שהם יחוו בבר מצווה בתוספות אלה. 

 

טקס עלייה לתורה בכותל המערבי מעניק משמעות רבה ועמוקה לכל משפט שנקרא ונאמר בה. הוא טוען כל ברכה, איחול ותפילה בערך מוסף. יש בתי ספר ממלכתיים שאינם דתיים אשר זה מכבר הפכה חגיגת בר מצווה משותפת של שכבות שלמות ברחבת הכותל למסורת שלהם. גם מי שאינם מסורתיים ואינם מקיימים מצוות עשויים לחוש חוויה רגשית ודתית חריפה כאשר הם עומדים מול הכותל, מתייחדים בינם לבין עצמם עם אמונתם, בשעה שהם עוצמים עיניים ואומרים בלב או בפה את התפילה האישית שלהם. 

 

כמעט בכל יום נתון ניתן לראות ברחבת הכותל טקס מרגש של עלייה לתורה. יפה לראות אנשים מול אבני הכותל מכבדים את חתן בר המצווה בנוכחותם ושותפים לשמחתו.